ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

“Кинджал”, який насправді “Іскандер”

6

Як залякувати весь світ, але змогти тільки переграти самого себе. Про страшний “гіперзвук”, ракету Х-47М2 “Кинджал” та ігріща в імітацію. Колонка Stanislav Mankov.

Нещодавно, 19.03.2022, расєянське командування бодро відрапортувало, що днем раніше застосували для знищення підземного складу в районі Делятина черговий гіперзвуковий аналоговнет, ракету Х-47М2 Кинджал.

Історія про використання гіперзвукового аналоговнету полетіла в світ, зчинила гвалт, приступи зрадоперемоги та нанесла содомію. Що ж воно таке, та “гіперзвукова зброя” та “был ли мальчик”?

Почнемо з простого. В марті 2018 х#йло видав перформанс та розмахував збройним х#єм, пригрозив всім гіперзвуковими ракетами, які не перехопити та не збити. В тому ж році на параді 9 травня чітко-ясно показали МіГ-31К з підвішеними ракетами Х-47М2, заявленими як “маневруючі гіперзвукові ракети”.

Серед заявлених характеристик вундервафлі особливо виділяються:

 • швидкість Mach 10
 • маневри на гіперзвукові швидкості
 • дальність 1500-2000 км чи 3000+ км, в залежності від носія (МіГ-31К чи Ту-22М3М)

Що таке та чим страшний “гіперзвук”?

В реальному світі “гіперзвукова швидкість” – це умовний термін, який застосовують до швидкості об’єкта, яка у 5 чи більше раз перевищує швидкість звуку у даному середовищі. Прийнятий за замовчуванням оціночний параметр – число Маха (відношення швидкостей об’єкта відносно потоку та швидкості звуку в середовищі).

Тобто, гіперзвукова швидкість польоту, М > 5.

Що ти такоє, Х-47М2 “Кинджал”!?

Зовнішнім виглядом, габаритами та масою ця нова вундервафля нахабно та прямо нагадує ракету 9М723 Іскандер-М:

 • маса ~4300 кг
 • довжина ~8 м
 • діаметр ~1 м
 • маса БЧ ~500 кг, опціонально ядерний заряд.
 • ознак іншого типу двигуна, додаткових ступенів не виявлено – це одноступенева твердопаливна ракета.

Якщо щось має вигляд як Іскандер, масу як Іскандер, двигун як Іскандер – то це і є Іскандер. Навіть якщо на ньому напис “Кинджал”.

Фактично, на спеціалізований перехоплювач МіГ-31БМ підвісили балістичну ракету від Іскандер-М. Особлива тяга до потужного опалення грошима у расєян.

Хмм, окай, всілякі збочення бувають.

Чим відрізняється Кинджал від його “батька”, Іскандеру-М?

Ракета 9М723 комплексу “Іскандер-М” стартує з землі та підіймається на висоту ~50 км. Твердопаливний двигун працює 25 секунд. Той час, поки двигун працює – ракета набирає швидкість та може маневрувати. На висоті ~50 км аєродинамічні поверхні керування безсенсові, керування здійснюється газовими рулями. Після відпрацювання двигуна – падає по балістичній параболі, до влучання в ціль. Такий профіль польоту називають квазі-балістичним.

У випадку з ракетою Х-47М2 “Кинджал” профіль польоту такий самий, тільки старт ракети виконується в повітрі. Таким чином, це квазібалістична ракета повітряного старту. Хоча умовне позначення Х-47М2 з усіх сил намагається переконати нас, що це – крилата ракета (аля Х-22, Х-555 тощо).

Від чого залежить швидкість ракети?

Швидкість, набрана ракетою за час роботи двигуна, прямо залежить від швидкості витоку продуктів згоряння палива з камери згоряння та від кількості палива, по відношенню до загальної маси ракети.

Точні характеристики твердого палива у ворогів невідомі, але можна зробити припущення, що десь на рівні твердопаливних бустерів Space Shuttle – 2,45 км/с.

Для траєкторії на висоті 50 км це дає швидкість ракети наприкінці фази розгону в районі ~7M та дальність ~520 км. Отут є детальна стаття.

Отакої! “Старий” Іскандер – вже гіперзвуковий об’єкт, “гіперзвукова зброя”. Але без потужного піару навколо та аури непереможності. Як “новий” Кинджал, у таких саме габаритах, із подібною масою загальною та масою БЧ, з однотипним двигуном може досягти швидкості 10М?

Ніяк!

Чергова гола брехня у виконанні х#йла та рф.

Наскільки для нас небезпечний цей Іскандер-М в гримі, aka Кинджал?

Однаково, що Іскандер-М, що Кинджал. У щільні шари атмосфери ракета повертається зі швидкістю 2,1 км/с або менше, на висоті 12-15 км. Системи ППО С-300, які стоять у нас на озброєнні, здатні перехоплювати балістичні цілі зі швидкістю 2,8 км/с.

Секрет із дальністю розкривається просто: бойовий радіус носія (МіГ-31К або Ту-22М3М) плюс 500 км Іскандера/Кинджалу.

Таким чином:

 • розпіарений, потужно підігрітий пропагандою Х-47М2 “Кинджал” виявився старим-відомим 9М723 “Іскандером-М”, але в профіль
 • “гіперзвукова швидкість” виявилась взагалі цілком рядовим фактом для балістичних ракет
 • швидкість в 10М для Кинджалу – недосяжна
 • маневрувати “Кинджал” може тільки під час роботи двигуна
 • використовувати квазі-балістичні ракети з повітряним стартом – найдорожчий спосіб запуску та безсенсовий з точки зору раціо. Це чистий понт та залякування.

Дякую за увагу.

Автор оригінального тексту: Stanislav Mankov

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

95
Увійдіть, щоб читати ще 111 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Хороший Майор Том
Вечность назад

Никогда не понимал ажиотажа насчёт "гиперзвуковых ракет"... Нет, по-настоящему гиперзвуковая ракета, такая как вяло пытаются сделать штаты второе десятилетие, с прямоточным гиперзвуковым двигателем на борту - это конечно было бы большое достижение технического прогресса... Только вот пока за "гиперзвуковые боеприпасы" выдают в основном способные разогнаться до пяти скоростей звука вне плотной атмосферы болванки . Является ли "кинжал" гиперзвуковым? Естественно, да. Точно так же как является гиперзвуковой F9 и даже старушка Фау2. но в атмосфере, и тем более выполняя какие то манёвры, подобный носитель и близко до гиперзвука недотягивает... Равно как и не является сколько то более сложным для перехвата, чем, скажем, старушка "точка у". Которая. кстати говоря, тоже разгоняется до гиперзвука на разгонной части траектории... В общем, хайп на пустом месте - в копилку к курганцам, арматам, бумерангам, ракушкам, терминаторам, чекмейтам и прочим пакфа. Кстати, кто нибудь видел их штурмующими Киев? Казалось бы, кто если не эти вундервафли?

Сумний Іншопланетянин
Вечность назад

Ничего нового в россии по сути со временем СССР так и не создали. Россия может только отжимать, грабить, уничтожать. Страна рабов и дикарей. О Кинжале ещё хорошо рассказал Марк Солонин https://youtu.be/G4eCqV9Ogsw

Марнотратний Дейв Боумен
Вечность назад

Ну есть несколько нюансов. Первый - за счет "воздушного старта" стает доступен новый вектор атаки, недоступный для наземного старта. Второй - видимо на 9М723 смогли разместить "ловушки/ложные цели" (подробнее тут). Кроме того достаточно хороший обзор того самого применения Кинжала есть тут, особенно мне понравился там разбор "видео объективного контроля" от МО РФ. Подводя итог - Кинжал никакая не вундерфавля, а просто творчески допиленная совесткая 9М723 для расширения спектра применения.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.