Вчені виростили рослини в місячному ґрунті
Місяць — єдине небесне тіло, чий ґрунт у значних кількостях доступний земним вченим для досліджень у лабораторіях. Привезені понад 50 років тому місіями «Аполон» понад 300 кг місячного ґрунту досі є об’єктом пильного вивчення для найширшого кола дослідників.
Нове дослідження вчених з Університету Флориди стало логічним продовженням численних та багаторічних наукових досліджень, спрямованих на визначення придатності місячного ґрунту в якості субстрату для вирощування рослин. Це частина програми аналізу зразків нового покоління «Аполона», або ANGSA.
Як піддослідну культуру біологи взяли Резуховидку Таля (Arabidopsis thaliana, далекий «родич» гірчиці). Арабідопсис – рослина родини хрестоцвітих (до цієї ж родини відносяться брокколі, цвітна та брюссельська капуста тощо) – у дикій природі росте в Євразії та Африці. Завдяки своїй невибагливості, швидкому росту та малим розмірам, арабідопсис є свого роду «золотим стандартом» піддослідної культури для вчених під час проведення різноманітних досліджень у галузі біології рослин.

У ході дослідження перша з двох груп рослин була висіяна у справжній місячний ґрунт, зібраний місіями «Аполон», а друга – контрольна – в імітований, основною складовою якого був земний вулканічний попіл. Обидві групи отримували однакову кількість води та розчину добрив. Буквально за два дні в обох групах з’явилися сходи. До шостого дня експерименту різниця між основною та контрольною групою була несуттєвою, проте згодом рослини, висаджені у місячний ґрунт, почали відставати у рості. Крім того, у них з’явилися дефекти, такі як ненормальна пігментація листя і недорозвиненість кореневої системи.
Через 20 днів після початку експерименту, безпосередньо перед початком цвітіння рослин, біологи провели аналіз генного матеріалу організмів з обох груп. Аналіз показав, що рослини, що були висіяні в місячний ґрунт, постійно перебували у стані стресу. Їхня реакція була подібною до рослин, що ростуть на бідних або забруднених солями і важкими металами земних грунтах.
Також вчені помітили суттєву різницю у реакції рослин на місячний ґрунт, зібраний у різних регіонах нашого супутника. Рослини на зразках «Аполона-11» виявилися найменш життєздатними. Однак, за словами біологів, у фразі «на місячному ґрунті рослини ростуть погано» ключовим є слово «ростуть», а не «погано».
Важливість цього експерименту важко переоцінити. Експансія людства у межах Сонячної системи буде практично неможливою без самозабезпечення колоністами продуктами харчування. Вирощування рослинних культур на позаземних ґрунтах – важлива частина цього стратегічного завдання. Особливо актуально це зараз, коли в рамках програми Артеміда людина після півстолітньої перерви знову ступить на поверхню Місяця. Водяний лід, присутній, за припущеннями селенологів, в області місячного південного полюса, дозволить забезпечувати місячні плантації водою, а знання, отримані вченими на Землі в результаті експерименту, забезпечать більш ефективне використання мізерних місячних ресурсів.
Крім визначення самої можливості вирощування земних рослин на місячному грунті, результати дослідження дозволяють глибше зрозуміти процеси, що протікають у рослинних організмах. Так, на підставі аналізу генного матеріалу вчені зможуть вичленити ділянки геному, що відповідають за адаптацію до особливостей ґрунту та, можливо, змінити їх. Це, можливо, дозволить біологам адаптувати земні рослини до позаземних ґрунтів — не лише до місячного, а й, наприклад, до марсіянського.
> И пусть они там пролежат хоть несколько лет. А если несколько миллиардов лет?
Ни слова про реальные причины, только вторичные. Только Котова понесло не в ту степь, так ведущий, до…
> Жизнь то они найдут, рано или поздно! Ну я не настолько оптимист, хотя конечно чертовски интересно,…
Увы не смотрел, хотя фантастику уважаю )), но тут всё-таки речь о следах былой жизни, какой уж…
> Думаю что жизнь на Земле уникальна. А есть строго противоположная точка зрения, лично мне она более…
Да, я посмотрел ~ 4 минуты. Я этого ведущего помню..., он стримил "Вызов"(приземление) и оговорился.., сказал "Вывоз"....,…
Заметно, что ролик так и не просмотрен. Мало того, что приглашенные гости скептически отнеслись к предложению Батутыча…
Что-то я подозреваю что ничего на Марсе "жизненного" не найдут. Думаю что жизнь на Земле уникальна. Не…
Пока одни мечтают о прошлом..., другие уже пару лет делают.
Жизнь то они найдут, рано или поздно! И первая эйфория "Мы нашли!" сменится удивлением "И как ты…
> Вы смотрели фильм Жизнь/Life(2017)? Я его знаю как "Живое", но это мелочи))). А что Вы хотели,…
Могу ошибаться, но по-моему там все, включая ведущего и редакцию, наговорили себе по нынешним временам на статью.…
> не проще ли дождаться высадки на место настоящей экспедиции? Вы смотрели фильм Жизнь/Life(2017)? Рекомендую. После него…
Это-не догма! )) И не я пишу правила (может это и к лучшему)! Просто, хочу себе немножко…
Из того что я понял на ходу.., нового почти нет. Но спасибо.(понял я почти всё) Мне уже…
> Та тут до Луны абы долетели… У меня как то пропали и силы и желание заниматься…
> такими технологіями не хваляться, їх просто мають. Саме такими звісно ні, але як я вище сказав…
> і я як завжди знову вихожу далеко за тематику сайту Ну, я теж вийшов))) Але зважаючи…
> в Китая на разі таких технологій й немає (і ні в кого немає). До речі це…
> Тут ключове слово «свій» — якщо ви знаєте систему команд та кодування сигналу, то у «перехопленні»…
> «вундервафлі» Гітлера зараз творять реальність, вони мають місце бути…, частково… В цьому твердженні ключовий момент -…
> Вундервафлі існують лише в голові диктаторів > а ось якщо у Маска будуть супутники пропадать))), безслідно,…
> Уламки на орбіті» це не про Китай, а ось якщо у Маска будуть супутники пропадать))), безслідно,…
> Но там грунт тоже уже несколько месяцев под излучением Согласен, но срок не большой.., в сравнении…
Я и не знал про эти болванки, или знал, но забыл... Хорошая идея. Но там грунт тоже…