Астрономи вперше побачили злиття нейтронних зірок у міліметровому діапазоні

Комплекс радіотелескопів ALMA знов на передовій науки: завдяки йому вперше вдалося зареєструвати короткий гамма-спалах (ГС) у міліметровому діапазоні. Більш того, сплеск, якому дали назву GRB 211106A, виявився одним з найпотужніших з виявлених.
Короткі ГС утворюються при злитті нейтронних зірок у подвійній системі. При зіткненні світил формуються джети, що рухаються зі швидкістю, близькою до швидкості світла; якщо один із джетів спрямований до Землі, ми можемо спостерігати короткочасний сплеск гамма-випромінювання.
Зазвичай ці сплески тривають не більше секунди. Дослідити їх вченим дозволяє так зване «післясвітіння» – світло, випромінюване в результаті зіткнення джета з міжзоряним газом. Проте навіть враховуючи це, наразі в радіодіапазоні вдалося засікти всього шість коротких ГС; у міліметровому донедавна не було виявлено жодного. Головна причина цього – колосальний розмір Всесвіту.
Короткі гамма-спалахи залишають за собою дуже яскраве післясвітіння. Однак через те, що ці вибухи відбуваються в далеких галактиках, їхнє світло може бути заслабким для наших інструментів. До ALMA, чутливости міліметрових телескопів не вистачало для виявлення післясвітіння.
Танмой Ласкар, головний автор праці
GRB 211106A – не виняток: його епіцентр знаходиться за 20 мільярдів світлових років від нас. Перші спостереження проводилися у рентгенівському діапазоні, проте на такій відстані визначити джерело спалаху вдалося лише за післясвітінням. Кожен новий діапазон допомагав астрономам дізнатися більше про подію, і ключовим у їхній роботі став міліметровий:
У даних телескопа «Габбл» ми побачили лише незмінне полотно галактик. Безпрецедентна чутливість ALMA дозволила нам з більшою точністю визначити джерело спалаху, і ним виявилася інша, віддаленіша галактика. Це означає, що GRB 211106A є ще потужнішим, ніж ми думали, що робить його одним із найяскравіших із виявлених на сьогодні коротких ГС.
Ще багато роботи потрібно, щоб розкрити таємницю GRB 211106A та інших коротких гамма-спалахів. У своєму дослідженні команда використовувала найпотужніші телескопи сучасности – ALMA, “Габбл”, “Чандра” та VLA. Початок експлуатації телескопа ім. Джеймса Вебба, а також ngVLA, що знаходиться на стадії проєктування, дозволять вивчати навіть найвіддаленіші гамма-спалахи з раніше недоступних перспектив:
За допомогою «Вебба» ми вже здатні легко визначити відстань до галактики-джерела за допомогою спектрального аналізу, а в майбутньому ми зможемо засікти післясвітіння навіть в інфрачервоному діапазоні та дослідити його хімічний склад. ngVLA, своєю чергою, дозволить нам побачити геометричну структуру цих явищ.
Прошло 2 недели и появилась первая ласточка https://spacenews.com/nasa-releases-draft-strategy-for-long-term-robotic-mars-exploration/ Коротко: После MSR на два декады Марс больше не…
Смысл, наверняка, есть. Не хватает денег (очень много).
Поэтому есть смысл свалить от полууправления Боингом и Локхидом.
>а Вулкан снова отложен. Какие новые ракеты сейчас летают? На мази только у китайцев старый хлам и…
Архаизм. Индийцы - все жители индии, а индусы - часть, хоть и большая, народ в Индии. Ну,…
Ещё один контракт в копилку Старшипа. Не может не радовать.
В защиту ULA я скажу что Тори Бруно молодец - сразу сам говорит о проблемах, в отличии…
Хорошая статья. Правильная. Я давно подозревал, а после того как посетил их несколько лет назад я был…
> Индийцы. А какая разница? ;)
> китайцы забьют спутниками космос и именно те орбиты, которые использует Запад Полностью согласен. Они же НЕ…
Ну что там с УЛА? Их уже купили? Заключённые "выгодные" контракты горят, а Вулкан снова отложен. Не…
Рука сама тянется к револьверу. > Концепт-арт марсианской колонии Гелиоса. [первая картинка] (*рукалицо) Земной офис "телепортированный" на…
> Хотя нет, есть один минус – на стримах пусков имперская система. Ужас. Поддерживаю. "Повбывав бы"(с) :)
> В том-то и дело, что Китай, скорее всего, как раз и будет стремится к делёжке территорий.…
> Вот гравитация может “загнуть” бур ( 40км длинна это как струной достать яблоко на яблони. Очень…
поляризація, це ж не поширення. Ну і жахнули по нам не частки, а саме гамма-кванти. Якщо я…
в цілому не так то й вже байдуже, є поляризація, але мабуть йшлось про потік частинок, який…
Первое — исторические данные, второе — расчётно-статистические.
Как-то грустно. Закрылась отдельная ветка развития космонавтики. Да, возможна она и останется утопичной, но чем больше разнообразия,…
>Мені здається, що ФАА тягнуло з дозволом для Старшипа щоб НАСА змогло продемструвати хоч якісь успіхи. Можливо,…
> Доктор, куда мы едем? — В морг. — Так я еще не умер... — Так мы…
Мені здається, що ФАА тягнуло з дозволом для Старшипа щоб НАСА змогло продемструвати хоч якісь успіхи. Але…
Starship летит несмотря ни на что. На этом фоне, когда мне говорят, что Спейсы бы не смогли…
1 лярд за 200 кг на НОО. Как прокомментировал Бергрег - безумие.
Угу, 2-3 месяца перенос. Полетят... когда-то.