Циклон – український ключ до космосу
Циклон

Польотні випробування РН «Циклон» розпочалися у серпні 1967 року. Всього було проведено 8 пусків, всі з яких були успішними. Але в експлуатацію ракета не була прийнята , через низку технічних недоліків .
Циклон-2
Експлуатація сімейства РН розпочалася з модифікації «Циклон-2» .

Так , як новий носій був нащадком РН “Циклон” , то очевидно, що він перейняв , як деякі технічні особливості свого попередника , так і його основні задачі. Отже, це була двоступенева ракета-носій легкого класу , призначена для запуску космічних апаратів різного призначення масою до 3300 кг на низькі кругові та еліптичні навколоземні орбіти.
- високу точність виведення на задану орбіту
- найбільший серед відомих ракет-носіїв рівень надійності.
- на той час , досить високий рівень автоматизації передстартової підготовки та пуску, що виключає присутність обслуговчого персоналу на стартовому майданчику та забезпечує високий рівень безпеки підготовки та пуску.

Як космічний транспортний засіб, ракета входила до системи глобального нагляду і протикосмічної оборони срср. Тому «Циклон-2» за час існування радянського союзу використовувалась для запуску різних космічних апаратів , виключно в інтересах міністерства оборони.
Всі пуски ракети-носія «Циклон-2» виконувалися зі стартового комплексу, розташованого на космодромі Байконур (Казахстан). Звідти за весь термін експлуатації було здійснено 106 запусків «Циклону-2», і всі виявилися успішними , що є неймовірним результом!
Останній пуск ракети-носія відбувся 25 червня 2006 року.
Циклон-3
В кінці сімдесятих років була створена триступенева версія ракети-носія, відома як «Циклон-3». Як перші два ступені цієї ракети-носія використовувалася допрацьована ракета-носій «Циклон-2», а третій ступінь був нової розробки.

Розробка ракети-носія «Циклон-3» розпочиналася в 1966—1967 роках , тобто тоді коли “Циклон-2” тільки готувався до першого пуску.

І хоча енергетичні можливості (тяга) нових носіїв виявлялися дещо нижчими за максимально можливі, зате данний підхід виявився економічно вигідним в масштабах галузі.
Також цікавою особливістю ракети була Траєкторія польоту перших двох ступенів. Що не залежала від кінцевої орбіти супутника і вибиралася виходячи з розташування районів, виділених для падіння частин ракети-носія, що відокремлюються. Це стало можливим так як на потрібну орбіту космічний апарат виводиться за допомогою третього ступеня.
Знову , як і у “Циклон-2” , виріс рівень автоматизації за циклом передстартової підготовки та пуску. Тепер він становив 100%, а загалом з робіт на комплексі – не менше 80%. Також виросла маса корисного навантаження, тепер це 4000 кг на ННО.
Перший пуск ракети космічного призначення “Циклон-3” на космодромі Плесецьк відбувся 24 червня 1977 року. За весь період експлуатації відбулося 122 пусків , 115 з яких були успішними.

А 30 січня 2009 року було здійснено останній запуск цієї ракети.
Циклон-4
РН «Циклон-4» є поліпшеним варіантом триступеневої ракети-носія Циклон-3 і спочатку призначався для виведення на кругові, геостаціонарні й сонячно-синхронні орбіти космічних апаратів різного призначення з космодрому в Алкантарі (Бразилія).

Вона дозволила б виводити на екваторіальну орбіту висотою 500 км корисне навантаження масою до 5,5 т і корисне навантаження масою до 1,5 тонни на геоперехідну орбіту.
У порівнянні з “Циклон-3” у новій ракеті було просто купа удосконалень:
- Новий 3-й ступінь зі збільшеним утричі запасом компонентів палива. Що крім збільшення енергетики ракети-носія , дозволило зменшити перевантаження до більш прийнятних значень ~6g.
- Багаторазове вмикання двигуна третього ступеня РД-861К: до 5 запусків маршового двигуна та до 5 запусків двигунів великої тяги , що забезпечує якісно нові можливості виведення космічного апарату (КА) на орбіту, зокрема, під час групового виведення.
- Нова високоточна сучасна система управління, розроблена «Заводом
Арсенал», дозволяла виводити КА з точністю до 5 км.
-
Вдосконалений головний обтічник зі збільшеним об’ємом корисного навантаження на основі обтічника РН «Аріан-4».
-
Покращена екологічність. Оскільки «Циклон-4» використовує високотоксичні компоненти палива , з’явилася необхідність мінімізувати екологічні ризики. У розроблюваній новій системі заправки паливо для всіх ступенів надходить в ракету-носій з нижнього торця 1-го ступеня на стартовому столі, що допомагає нейтралізувати токсичні пари ракетного палива.
- збільшення маси корисного навантаження.
Історія цього проекту починається з переговорів , які розпочалися після підписання угоди між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Бразилія про співробітництво у використанні космічного простору в мирних цілях від 18 листопада 1999. Переговори успішно завершилися підписанням 21 жовтня 2003 Договору між Україною та Бразилією про довгострокове співробітництво щодо використання ракети-носія «Циклон-4» на пусковому центрі Алкантара .Реалізація українсько-бразильського проєкту з «Циклону-4» почалася 2002 року , тоді планувалося, що перший запуск відбудеться не пізніше 30 листопада 2006 року.

З того моменту КБ “Південне” почало роботу по реалізації цього проекту , поступово виготовляючи та випробовуючи окремі елементи носія.
У середині лютого 2010 КБ «Південне» завершило попередні випробування двигуна для третього ступеня РН «Циклон-4» РД-861К. Цикл випробування тривалістю 1,5 місяця проведений на одному двигуні без зняття його зі тестового стенду. Під час цих випробувань був відпрацьований більш ніж потрійний ресурс за тривалістю роботи й за кількістю вмикань (1362 с і 11 вмикань). При цьому було проведено одне вмикання тривалістю 450 с — повний польотний ресурс.

Це можна сказати була найвища точка реалізації даного проекту. Бразильська сторона наприкінці 2009 року навіть заявила , що проєкт готовий на 75 %.
Тому що в наступні роки проект почав сильно гальмувати , дата першого пуску постійно переносилася , а витрати на проект зростали.
І вже у 2015 року Бразилія в односторонньому порядку вирішила припинити співробітництво та вийти з проекту.
Так де-факто і закінчилася історія “Циклон-4” , хоча КБ Південне все ще продовжували деякі роботи.
Циклон-4М
У березні 2017 року канадська компанія Maritime Launch Services (MLS) оголосила про плани розпочати запуск модифікованої версії РН “Циклон-4” , який отримав назву “Циклон-4М”.

Тепер це був вже українсько-канадський проект , в якому КБ “Південне” повинно було розробити ракету , а MLS збудувати космодром у Новій Шотландії (Канада). Це місце було вибране через близьке розташування до Атлантичного океану , що б дало можливість відносно дешево транспортувати РН з України.
Нова версія ракети була спроектована з урахуванням всіх особливостей сучасних корисних навантажень. Та була розроблена, як абсолютно новий носій у порівнянні з “Циклон-4”

У 2019 – 2020 роках КБ “Південне” провело 3 цикли випробувань двигуна “РД-861К” для другого ступеня ракети. Також почалось виробництво і тестування окремих елементів РН.

Після проведення циклу випробувань та початку інтенсивних робіт по проекту дата першого пуску були встановлена на кінець 2022 року та було знайдене корисне навантаження для першого запуску. А в Канаді почалась підготовка до будівництва космодрому.
У 2021 КБ “Південне” представило також ряд , м’яко кажучи , амбіциозних проектів, споріднених з РН “Циклон-4М” :

- “Циклон-1М” – проєкт триступеневої космічної ракети-носія легкого класу. призначена для виведення корисного вантажу на низькі навколоземні орбіти. Також розробляється більш важка версія – “Циклон-1К”. Пуски РН «Циклон-1М» планують здійснювати з пускового центру, розташованого на території України , який було запропоновано побудувати на півдні Херсонської області.
-
“Циклон-5” – більш важка версія “Циклон-4М”. Ходили розмови навіть про , можливість створення багаторазової версії цієї ракети.
-
Авіаційно-космічний комплекс на базі літака ІЛ-76 з РН “Мікрон”.

Також почали розглядати можливість відновлення проекту РН “Маяк” , роботи над яким розпочались ще у 2000-х.
Однак лютому 2022 року усі роботи над “Циклон-4М” та над іншими проектами було зупинено , через російське вторгнення .
Висновок
Пишучи цю статтю я мав за мету розповісти по більшій мірі про “Циклон-4М”, але вийшов повний розбір всього сімейства носіїв. Можливо це й на краще тому , що зараз можна подивитися на картину в цілому та зробити висновок , маючи повну інформацію .
Отже , “Циклон” – це чудове сімейства ракет-носіїв. Яке має довгу історі , непогані показники ефективності та неперевершену надійність. Що вкотре доводить , що українці можуть розробляти та створювати космічні технології. Та мають величезний досвід у даній галузі , що і вилилося в проект “Циклон-4М”. Проект що повинен був відкрити для нашої країни доступ до космосу та нарешті закріпити статус космічної держави за Україною. Та саме головне те , що реалізації проекту вже почалася. Можливо не настільки швидко , як би того хотілося , але почалася! Проте все різко змінилося 24 лютого 2022 року , коли росія почала війну проти України. Внаслідок чого все аєрокосмічна галузь тепер знаходиться в м’яко кажучи невизначеному становищі. І зрозуміло , що навіть після нашої перемоги цей проект та галузь в цілому не скоро відновляться. А тому прогнозувати майбутнє “Циклону” дуже і дуже важко.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
В начале 90-х 12 стран из 15 претендовали на наследие СССР. Латвия, Литва и Эстония считали СССР…
Я ж и говорю, надо посмотреть, кто что может. Раша должна пройти повторную квалификацию на право быть…
Наверняка так и есть. Просто после прочтения многочисленных комментариев, возникает стойкое ощущение что разработка любого телескопа начинается…
>Хотя косяк американского СМИ понятен – они и во времена СССР писали его как Russia, а граждане…
Почему 12 ? Мягкую посадку на Луну делал СССР, не правопреемники. Хотя косяк американского СМИ понятен -…
Это кому предложение, спейсньюс? Именно в совке постоянно путали Литву и Латвию ;-) Вот скоро в РК…
>Пока что только НАСА, Китай и Россия совершили мягкую посадку на поверхность Луны. >При чём тут РФ…
"надійности"
Как всегда факторов больше чем один. Кажется, С. Попов заметил, что когда начинали разработку он был школьником,…
Це ж не та сама команда робити буде. Не думаю, що так просто можна узагальнювати.
> Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам на орбиту, и растаскивает спутники по всевозможным…
На чём 6,5м запускать, если не разворачивать?
Безумно дорогое зеркало Уэбба это прямое следствие предусмотренных для него задач.
Стаття ок, але ж порівнювати водневий двигун з метановими, ще й виключено по тязі а не питомому…
Это да, читал мнения известных астрономов о старшипе и открывающихся в связи с этим возможностях - все…
Мое не профессиональное мнение, там дело не столько в сегментах сколько в системах развертывания и калибровки. Грубо…
Не очень хорошая аналогия. Тот же Джеймс Уэбб разрабатывался в первую очередь с учетом возможностей носителя и…
В отличие от первого выстрела, второй по моему мнению лег гораздо ближе к цели. И, если отбросить…
Свежий обзор про Ingenuity. В больших подробностях описаны трудности с которыми столкнулся вертолетик, однако все обрывается на…
Есть плюсы в социалке, но болванить всех под неё - это зло. Да, маятник качнулся в одну…
Для этого нужно штуки хотя бы три плиток и эта белая изолирующая ткань, которая под ними, т.к.…
Доставке спутников НОО и ГОО Луны или Земли? Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам…
Было бы неплохо под плитку положить градусник. И проследить за повышением со секундомером. Составить график роста температуры…
Тут, конечно, не помешает отметить что газовая горелка даёт 1500-1800 градусов; при входе в атмосферу может быть…
Скорее всего, да. In his analysis, Metzger examines a cislunar economy of companies that operate geostationary satellites…