Дата-центри на орбіті
В середині листопада 2022 компанія Thales Alenia Space, спільне підприємство французького аерокосмічного та оборонного гіганта Thales та італійського Leonardo, була обрана Європейською Комісією для реалізації програми ASCEND (Advanced Space Cloud for European Net zero emission and Data sovereignty). Мета програми ASCEND вартістю 2 млн. євро – здійснити техніко-економічне обґрунтування можливості розміщення центрів обробки даних на орбіті в рамках європейської дослідницької програми Horizon Europe.

Першим завданням цього дослідження буде оцінити, чи будуть викиди вуглецю від виробництва та запуску відповідного обладнання на земну орбіту значно нижчими, ніж викиди, створювані наземними центрами обробки даних. Друге завдання полягатиме в тому, щоб дослідити, чи можна розробити необхідне практичне рішення для запуску, розгортання та роботи цих космічних дата-центрів за допомогою роботизованих технологій, які зараз розробляються в Європі.
Енергія для живлення таких орбітальних центрів обробки даних може надходити від сонячних електростанцій, здатних генерувати декілька мегават потужності, тоді як зв’язок із наземними станціями буде здійснюватися за допомогою високошвидкісного оптичного зв’язку, для якого Європа вже освоїла необхідні технології, за словами Thales Alenia Space.
Очікується, що цей проект продемонструє, до якої міри космічні дата-центри зможуть обмежити вплив (якщо зможуть, звісно) на навколишнє середовище своїх наземних аналогів, і таким чином обґрунтувати розробку більш ефективної важкої ракети-носія багаторазового використання. Як повідомляє компанія Thales Alenia Space, таким чином Європа може повернути собі лідерство в космічному транспорті та космічній логістиці, а також у побудові та експлуатації великих інфраструктурних об’єктів на орбіті.
Thales Alenia Space минулого року уклала контракт з NASA на дослідження центру обробки даних на Місяці. Планується, що цей об’єкт буде побудований для роботи на Місяці, зменшуючи затримку в зв’язку для астронавтів і обладнання, яке там розміщене, а не для використання на Землі.

Варто зауважити, що інтерес до розміщення дата-центрів на орбіті з кожним роком збільшується, адже за останні декілька років ми бачимо безпрецедентну кількість космічних апаратів, які були запущені на орбіту Землі. Зі збільшенням кількості космічних апаратів значно росте і об’єм даних, який ними генерується, відповідно постає досить гостре питання із швидкої обробки та передачі цих даних. Одним із найбільш перспективних напрямків зараз є перенесення обробки та збереження даних на орбіту, щоб кінцевий користувач отримував максимально швидко вже оброблені дані, без необхідності спочатку вивантажувати весь об’єм даних на наземну станцію.
Так, минулого року японські компанії NTT та SKY Perfect JSAT оголосили про співпрацю, спрямовану на створення та запуску центрів обробки даних у космос вже у 2025 році, які зможуть збирати дані інших супутників (фото та відео) за допомогою оптичного зв’язку та передавати оброблену інформацію на Землю.
Також про подібні проекти повідомляла американська компанія OrbitsEdge в партнерстві з ракетним стартапом Vaya Space – разом вони планують запускати невеликі дата-центри у космос. За попередніми оцінками, компанії збираються здійснити перший запуск такого дата-центру у 2023 році.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Прошло 2 недели и появилась первая ласточка https://spacenews.com/nasa-releases-draft-strategy-for-long-term-robotic-mars-exploration/ Коротко: После MSR на два декады Марс больше не…
Смысл, наверняка, есть. Не хватает денег (очень много).
Поэтому есть смысл свалить от полууправления Боингом и Локхидом.
>а Вулкан снова отложен. Какие новые ракеты сейчас летают? На мази только у китайцев старый хлам и…
Архаизм. Индийцы - все жители индии, а индусы - часть, хоть и большая, народ в Индии. Ну,…
Ещё один контракт в копилку Старшипа. Не может не радовать.
В защиту ULA я скажу что Тори Бруно молодец - сразу сам говорит о проблемах, в отличии…
Хорошая статья. Правильная. Я давно подозревал, а после того как посетил их несколько лет назад я был…
> Индийцы. А какая разница? ;)
> китайцы забьют спутниками космос и именно те орбиты, которые использует Запад Полностью согласен. Они же НЕ…
Ну что там с УЛА? Их уже купили? Заключённые "выгодные" контракты горят, а Вулкан снова отложен. Не…
Рука сама тянется к револьверу. > Концепт-арт марсианской колонии Гелиоса. [первая картинка] (*рукалицо) Земной офис "телепортированный" на…
> Хотя нет, есть один минус – на стримах пусков имперская система. Ужас. Поддерживаю. "Повбывав бы"(с) :)
> В том-то и дело, что Китай, скорее всего, как раз и будет стремится к делёжке территорий.…
> Вот гравитация может “загнуть” бур ( 40км длинна это как струной достать яблоко на яблони. Очень…
поляризація, це ж не поширення. Ну і жахнули по нам не частки, а саме гамма-кванти. Якщо я…
в цілому не так то й вже байдуже, є поляризація, але мабуть йшлось про потік частинок, який…
Первое — исторические данные, второе — расчётно-статистические.
Как-то грустно. Закрылась отдельная ветка развития космонавтики. Да, возможна она и останется утопичной, но чем больше разнообразия,…
>Мені здається, що ФАА тягнуло з дозволом для Старшипа щоб НАСА змогло продемструвати хоч якісь успіхи. Можливо,…
> Доктор, куда мы едем? — В морг. — Так я еще не умер... — Так мы…
Мені здається, що ФАА тягнуло з дозволом для Старшипа щоб НАСА змогло продемструвати хоч якісь успіхи. Але…
Starship летит несмотря ни на что. На этом фоне, когда мне говорят, что Спейсы бы не смогли…
1 лярд за 200 кг на НОО. Как прокомментировал Бергрег - безумие.
Угу, 2-3 месяца перенос. Полетят... когда-то.