ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Ровер Perseverance розпочинає на Марсі будівництво сховища зразків

Місце, де Perseverance розмістить свою першу пробірку зі зразками. Знімок зроблено марсоходом 14 грудня 2022 року за допомогою камери Mastcam-Z. Зображення: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Найближчими днями ровер Perseverance почне будівництво першого марсіанського сховища зразків. Це стане однією з ланок у роботі NASA та ESA з метою повернення порід Червоної планети на Землю.

Половина зібраних зразків буде зберігатись у сховищі, а інша – залишиться безпосередньо з марсоходом як основним “засобом” їх доставки. Усього апарат залишить на визначеній ділянці 10 пробірок, які містять реголіт, зразки вулканічного виверження та деякі осадові породи, потенційно змінені водою, а також пробірки-”свідки”. Останні відрізняються від звичайних тим, що в них додано речовини, які можуть уловлювати молекулярні чи тверді частинки і при доставці до нас показати можливе забруднення. Це допоможе вченим визначити, які матеріали в марсіанських зразках можуть бути земного походження.

Одна з головних вимог до будівництва сховища – обрати гарне місце. Це має бути рівна ділянка місцевості без каменів у кратері Єзеро.

Досі місії на Марс вимагали лише однієї хорошої зони посадки. Тепер нам потрібно одинадцять. Перша ділянка призначатиметься для апарату Sample Retrieval Lander, а ще 10 – для гелікоптерів Sample Recovery Helicopters, які злітатимуть та сідатимуть.

Річард Кук, керівник програми з повернення зразків із Марсу в Лабораторії реактивного руху

Після обрання місця наступним завданням для науковців було визначити, куди саме і як скинути зразки, адже не можна звалити всі 10 пробірок у купу. Кожен гелікоптер призначений для взаємодії лише з однією за раз.

Карта, що показує місця, куди марсохід NASA Perseverance скидатиме 10 пробірок зі зразками. Помаранчеві кола позначають ділянки, на яких безпечно працюватимуть гелікоптери. Зображення: NASA/JPL-Caltech

Гарантією того, що гелікоптер отримає зразок, не пошкодивши інші пробірки та не зіткнувшись із такими перешкодами, як камені, є те, що кожне місце матиме “зону дії” близько 5,5 метрів у діаметрі. Тому зразки будуть розташовані зигзагом на відстані 5-15 метрів один від одного.

До і після скидання пробірок команда Perseverance переглядатиме безліч зображень ділянки, зроблених марсоходом. Це допоможе вивчити місцевість та визначити точне розташування зразків, якщо їх замете пилом чи піском.

Основна місія апарата Perseverance завершується 6 січня 2023 року, приблизно через два роки після його прибуття на Марс 18 лютого 2021 року. Одразу ж розпочнеться розширена, у ході якої марсохід продовжуватиме розгортати сховище, а також виконуватиме нові завдання. Він підніматиметься нагору та дістанеться верхньої ділянки дельти Єзеро. Там учені сподіваються дослідити кам’яні та інші породи, які були занесені з більш віддалених місць Червоної планети та відкладені древньою річкою, яка і сформувала цю дельту.

Джерело

21
Увійдіть, щоб читати ще 36 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Винятковий Дмітрій Олєговіч
Вечность назад

Обкатка технологий, конечно отлично. Просто непонятна логика. Ну сбросили "харвестер" условный вместе с носителем который унесет это обратно. "Харвестер" отработал, "грузовик" условный, мелкий улетел. Все в одном флаконе. Две отдельных миссии не надо... Но видно логика есть.

Цікава Хелен Ріплі
Вечность назад

> Гарантией того, что вертолёт получит образец, не повредив пробирки и не столкнувшись с такими препятствиями, как камни... Так что их "вертолёт" собирать будет? У него должен быть манипулятор и точность позиционирования беспрецедентная. "Не верю!"(с). На ровной, однообразной поверхности, где и взгляду не за что зацепиться, вертолёт будет как та белка, которая где-то тут в прошлом году закопала жёлудь... . Может конечно на Марсе уже свой GPS с точностью <20 см, но что-то сомнительно. А не проще было бы собрать другим марсоходом + оставлять пробирки около больших одиноко стоящих камней. И найти проще и откопать, если занесёт песком. Странное решение, ну пусть пробуют.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.