Астрономи виявили перші затьмарення потужних гамма-променів пульсарів у «павукових» зоряних системах

Телескоп NASA «Фермі» вперше виявив затьмарення гамма-променів у семи «павукових» бінарних системах, тобто таких, які складаються з пульсара, що поступово знищує свою зірку-компаньйона. Ці дані допоможуть вченим дізнатися, до якої максимальної маси можуть «рости» пульсари – тіла, що існують на межі відомих нам законів фізики.
Павукові системи утворюються, коли одна з двох зірок-сусідок розвивається набагато швидше за іншу. Згодом перша стає надновою та залишає за собою пульсар – малу нейтронну зорю, що попри свій невеликий розмір, є надпотужним джерелом гамма- та іншого випромінювання.
Спочатку цей пульсар повільно поглинає речовину другої зірки, але згодом починає випромінювати так багато енергії та частинок, що знищує звернену до нього сторону компаньйона.
Саме за це вчені прозвали такі системи на честь павуків-канібалів. Їх поділили на два види: «чорні вдови» містять зірку-компаньйона з масою, меншою за 5% сонячної, а «австралійські вдови» – від 10% до 50%.
Проте що саме зацікавило астрономів у цьому явищі? Їхня давня мета – визначити верхню межу маси пульсарів. Отже, вчені вирішили, що шукати масивні пульсари треба там, де вони щойно припинили «живитися» своїми сусідами.
Однак для визначення маси вченим необхідно знати швидкість руху двох тіл системи відносно одне одного. Щоб її порахувати, зазвичай дивляться на зміни у радіо- та видимому випромінюванні з тим, як тіла рухаються від та до нас. І саме у цьому полягає складність, адже те, як ми сприймаємо цей рух, залежить від нахилу площини системи відносно Землі.
Нахил, своєю чергою, можна визначити за допомогою подальшого аналізу видимого випромінювання. Однак у випадку «павуків» цьому заважає світло від того боку зірки-сусідки, що знаходиться під пекельним випромінюванням пульсара: такий тип взаємодії зірок ще мало вивчений і вносить певний шум в дані.
На відміну від видимого світла, єдиним джерелом гамма-випромінювання у павукових системах є пульсар. Саме тому вчені шукали «гамма-затемнення»: такий промінь зникає з даних лише тоді, коли пульсар ховається за другою зіркою. Ці спостереження дозволяють набагато точніше за інші способи виміряти нахил системи, а значить, і масу пульсара.
Виявлений у 1988 році PSR B1957+20, або просто B1957, був першим відкритим пульсаром-павуком. Розрахунки, засновані на спостереженнях видимого світла, стверджують, що нахил його системи складав 65 градусів, а його маса – 2,4 сонячної. Це зробило його найтяжчим відомим пульсаром з вагою майже чорної діри.
Проте команда астрономів виявила в даних телескопа «Фермі», що працює у гамма-діапазоні, 15 фотонів, які не помітили попередні дослідники. Пульсари є дуже надійними та передбачуваними, коли йдеться про темп обертання, і навіть 15 фотонів протягом 10 років було достатньо, щоб визначити, коли саме відбулися затемнення. Так виявилося, що насправді нахил становить 84 градусів, а маса пульсара – 1,8 сонячних.
Наразі вчені працюють над вдосконаленням своїх моделей, щоб визначити, чи справді «павуки» важчі за решту пульсарів.
Прошло 2 недели и появилась первая ласточка https://spacenews.com/nasa-releases-draft-strategy-for-long-term-robotic-mars-exploration/ Коротко: После MSR на два декады Марс больше не…
Смысл, наверняка, есть. Не хватает денег (очень много).
Поэтому есть смысл свалить от полууправления Боингом и Локхидом.
>а Вулкан снова отложен. Какие новые ракеты сейчас летают? На мази только у китайцев старый хлам и…
Архаизм. Индийцы - все жители индии, а индусы - часть, хоть и большая, народ в Индии. Ну,…
Ещё один контракт в копилку Старшипа. Не может не радовать.
В защиту ULA я скажу что Тори Бруно молодец - сразу сам говорит о проблемах, в отличии…
Хорошая статья. Правильная. Я давно подозревал, а после того как посетил их несколько лет назад я был…
> Индийцы. А какая разница? ;)
> китайцы забьют спутниками космос и именно те орбиты, которые использует Запад Полностью согласен. Они же НЕ…
Ну что там с УЛА? Их уже купили? Заключённые "выгодные" контракты горят, а Вулкан снова отложен. Не…
Рука сама тянется к револьверу. > Концепт-арт марсианской колонии Гелиоса. [первая картинка] (*рукалицо) Земной офис "телепортированный" на…
> Хотя нет, есть один минус – на стримах пусков имперская система. Ужас. Поддерживаю. "Повбывав бы"(с) :)
> В том-то и дело, что Китай, скорее всего, как раз и будет стремится к делёжке территорий.…
> Вот гравитация может “загнуть” бур ( 40км длинна это как струной достать яблоко на яблони. Очень…
поляризація, це ж не поширення. Ну і жахнули по нам не частки, а саме гамма-кванти. Якщо я…
в цілому не так то й вже байдуже, є поляризація, але мабуть йшлось про потік частинок, який…
Первое — исторические данные, второе — расчётно-статистические.
Как-то грустно. Закрылась отдельная ветка развития космонавтики. Да, возможна она и останется утопичной, но чем больше разнообразия,…
>Мені здається, що ФАА тягнуло з дозволом для Старшипа щоб НАСА змогло продемструвати хоч якісь успіхи. Можливо,…
> Доктор, куда мы едем? — В морг. — Так я еще не умер... — Так мы…
Мені здається, що ФАА тягнуло з дозволом для Старшипа щоб НАСА змогло продемструвати хоч якісь успіхи. Але…
Starship летит несмотря ни на что. На этом фоне, когда мне говорят, что Спейсы бы не смогли…
1 лярд за 200 кг на НОО. Как прокомментировал Бергрег - безумие.
Угу, 2-3 месяца перенос. Полетят... когда-то.