ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Космічний телескоп ім. Джеймса Вебба провів спостереження однієї з екзопланет у системі TRAPPIST-1

Планета TRAPPIST-1b в уявленні художника. Вона робить один оберт навколо своєї зірки за 36 годин. Зображення: NASA, ESA, CSA, J. Olmsted (STScI), T. P. Greene (NASA Ames), T. Bell (BAERI), E. Ducrot (CEA), P. Lagage (CEA)

До 2017 року у розташованого за 40 світлових років від нас червоного карлика TRAPPIST-1 було відкрито сім екзопланет, три з яких розташовані в населеній зоні зірки. Усі вони схожі за розміром і масою з кам’янистими планетами Сонячної системи, але розташовані на ближчих орбітах до свого світила.

До уваги телескопа ім. Джеймса Вебба потрапила найперша від зірки екзопланета – TRAPPIST-1b. Вона отримує вчетверо більше енергії, ніж Земля від Сонця, і не перебуває в населеній зоні. Вчені виміряли її температуру за допомогою інфрачервоного приладу MIRI – вона склала близько 232°C. Це означає, що екзопланета, найімовірніше, не має атмосфери. Попередні спостереження TRAPPIST-1b за допомогою телескопів “Спітцер” і “Габбл” не знайшли доказів наявності роздутої атмосфери, однак і не відкидали можливості існування щільної.

У Чумацькому Шляху кількість подібних TRAPPIST-1 зірок удесятеро перевищує кількість сонцеподібних – і ймовірність наявності кам’янистих планет у них удвічі вища. Однак у молодому віці ці зірки і дуже яскраві та активні – їхнє рентгенівське випромінювання може знищити атмосферу.

Томас Грін, провідний автор дослідження

Один зі способів визначити потенційну наявність і тип атмосфери – виміряти температуру об’єкта. TRAPPIST-1b припливно захоплена: один її бік завжди звернений до материнської зірки, а другий постійно перебуває в темряві. Якщо ж у неї є атмосфера, яка сприяє циркуляції та перерозподілу тепла, денний бік буде більш прохолодним.

Хоча TRAPPIST-1b недостатньо гаряча для випромінювання власного світла, її тепла вистачає для світіння в інфрачервоному діапазоні. За допомогою фотометрії вторинного затемнення – тобто у випадку, коли екзопланета перекривається зіркою – науковці виміряли яскравість системи. Розрахувавши її різницю до і після затемнення, дослідники отримали кількість інфрачервоного світіння безпосередньо від TRAPPIST-1b – таке пряме отримання будь-якої форми світла від екзопланети відбулося вперше в усій історії спостережень. Аналіз даних та їхнє порівняння з комп’ютерним моделюванням показало майже повну відповідність чорному тілу та відсутність атмосфери.

Зараз проводяться додаткові спостереження вторинного затемнення – дослідники сподіваються отримати повну криву зміни яскравості по всій орбіті. Це допоможе побачити, як температура змінюється від денного боку до нічного, а також остаточно підтвердити або спростувати можливу наявність атмосфери у планети.

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

8
Увійдіть, щоб читати ще 2 коментаря, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Вдалий Дейв Боумен
Вечность назад

Появилось скромное предположение что часть транзитных объектов можно объяснить свойствами материнской звезды в виде куба. https://arxiv.org/abs/2303.16915. (надеюсь статья первоапрельская).

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.