ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Астрономи спостерігали найпотужніший гамма-сплеск із коли-небудь зафіксованих

У жовтні 2022 року через Сонячну систему пронісся гамма-сплеск, який учені назвали найяскравішим за всю історію спостережень. Спалах, якому присвоїли ім’я GRB 221009A, викликав спрацьовування детекторів у багатьох космічних і наземних обсерваторіях. Спалах був настільки яскравим, що навіть засліпив деякі з них. Проаналізувавши дані, отримані телескопом Fermi і порівнявши їх із показниками від інших інструментів, астрономи визначили, що цей гамма-сплеск був у 70 разів яскравішим за всі раніше спостережувані – подібні до нього спалахи трапляються раз на 10000 років.

Сигнал від GRB 221009A йшов до нас 1,9 мільярда років, що робить його одним із найближчих довгих гамма-спалахів тривалістю понад дві секунди. Астрономи припускають, що подібні спалахи виникають при народженні чорних дір, коли ядро масивної зірки колапсує під власною вагою.

Перебуваючи близько і будучи таким яскравим, сплеск дав нам змогу зібрати спостереження післясвітіння в усьому електромагнітному спектрі та перевірити, як наші моделі відповідають тому, що відбувається в джетах гамма-спалахів. Зокрема, цей ми не можемо до кінця пояснити – схоже, що в ньому присутній новий радіокомпонент, незнайомий нам.

Кейт Александер, доцент кафедри астрономії Аризонського університету

GRB221009A – всього лише сьомий гамма-сплеск, що спостерігався з рентгенівськими кільцями. Космічна обсерваторія XMM-Newton зафіксувала 20 пилових кілець, 19 з яких відображені тут у довільних кольорах. На цьому складеному зображенні показані спостереження, зроблені телескопом через два і п’ять днів після спалаху. Детальний аналіз показує, що найширше з видимих тут кілець виникло з хмар пилу, розташованих на відстані близько 1300 світлових років від нас. Найвнутрішнє кільце виникло з пилу на відстані 61 000 світлових років — на іншому боці нашої галактики. Зображення: ESA | XMM-Newton | M. Rigoselli (INAF)

Такий тип гамма-сплеску дає вченим шанс найближчими тижнями виявити наднову на його місці, проте поки що ці пошуки не увінчалися успіхом. Можливо, що зірка не вибухнула, а колапсувала в чорну діру. Іншою причиною відсутності наднової може бути розташування сплеску – на кілька градусів вище площини Чумацького Шляху, де пилові хмари можуть заглушити сигнал. З реєстрацією гамма-спалаху у вчених з’явилася можливість дослідити останні – рентгенівські промені 221009A відбилися від пилу, утворивши низку рентгенівських кілець (як на зображенні вище).

Крім того, дослідження гамма-сплеску може підказати відповідь на питання, чи повертають чорні діри енергію у Всесвіт, а не тільки поглинають її. Наразі вчені вивчають аналогічні вимірювання космічної обсерваторії INTEGRAL. Дослідники сподіваються довести, що джети GRB 221009A поширилися за рахунок енергії магнітного поля, яке посилилося обертанням чорної діри.

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

11
Увійдіть, щоб читати ще 8 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.