InSight у небезпеці: нестача енергії ставить під питання продовження місії
Проблеми з енергією, які було викликано пилом, що осів на сонячних панелях апарату, можуть змусити NASA закінчити місію протягом року.
На засіданні Mars Exploration Program Analysis Group (комітету, що бере участь у плануванні місій з дослідження Марсу), яке відбулося 21-го липня, науковий керівник місії InSight з Лабораторії реактивного руху Брюс Банердт заявив, що пил, що накопичився на двох сонячних панелях, різко знизив обсяг енергії, що ними виробляється. Він додав, що це змусило відключити певні системи апарату (поки що – тимчасово).
“На сонячних панелях осіло багато пилу. Затемнення панелей складає приблизно 80%” – зазначив він. Згідно з даними, що він представив на засіданні, незабаром після посадки на Марс у листопаді 2018-го року апарат виробляв приблизно 5 кіловат-годин на сол, у той час як зараз ця цифра впала до 0.7 кіловат-годин на той самий період часу.
Хоча такий спад і було передбачено під час планування місії, зараз InSight провів на Марсі набагато довше запланованого строку, що складав 687 днів. Зважаючи на те, що в планах NASA використовувати апарат щонайменше до кінця 2022-го року для збору додаткових сейсмічних даних, нестача енергії стає проблемою.
Керівництво місії розраховувало, що їх врятують природні “очисні події”, під час яких частину пилу здуває вітром, але їх, на жаль, не відбулося. Через це довелося вдатися до більш винахідливих методів очищення: так, у лютому апарат спробував потрясти панелями:
Пізніше, наприкінці травня, науковці спробували посипати панелі піском за допомогою маніпулятора з надією, що коли дмухне вітер, пісок забере з собою прилиплі до нього частинки пилу у процесі, що називається сальтацією:

Це рішення виявилося вдалим: апарат отримав доступ до додаткових 30 ват-годин енергії щосолу. Спроби повторити процедуру мали змінний успіх: за словами Банердта, друга сальтація призвела лише до тимчасового підвищення ефективності панелей, але третя, що відбулася зовсім недавно, “трошки збільшила” продуктивність батарей.
Зараз Марс наближається до свого афелію – точки найбільшого віддалення від Сонця, що означає, що енергії в InSight буде ще менше. Через це команді місії, скоріш за все, доведеться відключити деякі системи – можливо, навіть сейсмометр, головний інструмент апарату. Датчики погоди та інструменти, що пов’язані з дослідженням магнітного поля Червоної планети, вже або відключені, або використовуються надзвичайно рідко.
Робот матиме перепочинок після афелію, але він буде недовгим: до квітня 2022-го пил на панелях, марсіанська погода та зміни у орбітальній геометрії планети знизять обсяг доступної енергії аж до “рівня виживання”, нижче за який робота апарату не є можливою.
“Якщо ми не доможемося серйозного підвищення продуктивності сонячних батарей, нам, швидше за все, доведеться закінчити місію приблизно у цей самий час наступного року” – підбив підсумки керівник місії.
Більше про InSight можна прочитати у відповідному розділі вебсайту NASA.
Джерело: SpaceNews.
Це завдання (порівняння поточних карт висот від вимірювального приладу з еталонним набором висот) не вимагає ніякого штучного…
я трошки не про те. Це ж описана, фактично, робота для повного робота, що керується ШІ. Тобто…
Путаете с Галактик.
Да там банальная тупая ошибка разработки. Никакие бы тесты не помогли. Ну, может быть бы помогли, но…
Virgin Orbit никак не относится к "полететь во “псевдокосмос” "
С самого начала было видно что это глупая затея. Желающих полететь во "псевдокосмос" много не наберётся...
Я поражаюсь такой беззастенчивой растрате денег. И это в США! Напоминает "самодурные" действия Путина в российской экономике.…
Старлайнер - на свалку! Они ничего, кроме постоянного "томления", не дают...
> Ни один автоматический режим не в состоянии выявить все баги Баги выявляет не автоматический режим, а…
Як та сама особа, яку за глаза у кращому випадку називають скотинякою, за мій нудний і в'їдливий…
Ни один автоматический режим не в состоянии выявить все баги, особенно в таких системах. Все это цифровое…
> Типова помилка програмерів – ну змінили карту висот, нахера тестовий прогін робити – все ж робили…
Гадаю, в подібних R&D командах, програмери відіграють допоміжну роль. Це промах Постановника Задачі, тобто рангом повище від…
Цитаты(перевод): > «Хотя посадочный модуль оценил свою собственную высоту как нулевую или на поверхности Луны, позже было…
Типова помилка програмерів - ну змінили карту висот, нахера тестовий прогін робити - все ж робили раніше…
Цитата(перевод): > ракета из какой-либо страны работала на авиационном керосине, изготовленном из угля. Подумаешь, эка невидаль, вон…
Дивно, і як вони планують створювати винищувач 6го покоління? Адже той має бути повним роботом. Помилка в…
Ждать до середины июня совсем недолго. Будем посмотреть.
ну, научились более или менее надёжно делать железо, перенесли проблемы в софт. Давно ожидалось.
так, я пам'ятаю. Прекрасна робота
А тут є ще один цікавий момент. Потужність, як така, має важливе значення на етапі підйому на…
IMO - проблемы с тестированием софта каждый из нас может наблюдать чуть ли не каждый день...
Розмір має значення... крім того при польотах навіть до Юпітеру/Сутурну його потужність на одиницю площи вже відчутно…
> https://thealphacentauri.net/81819-orbiter-s-ispolzovaniem-solar-thermal-propulsion/
>All Orbital Flight Test-2 anomalies are closed Да, только новые вылезли.