ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

InSight у небезпеці: нестача енергії ставить під питання продовження місії

2

Проблеми з енергією, які було викликано пилом, що осів на сонячних панелях апарату, можуть змусити NASA закінчити місію протягом року.

На засіданні Mars Exploration Program Analysis Group (комітету, що бере участь у плануванні місій з дослідження Марсу), яке відбулося 21-го липня, науковий керівник місії InSight з Лабораторії реактивного руху Брюс Банердт заявив, що пил, що накопичився на двох сонячних панелях, різко знизив обсяг енергії, що ними виробляється. Він додав, що це змусило відключити певні системи апарату (поки що – тимчасово).

“На сонячних панелях осіло багато пилу. Затемнення панелей складає приблизно 80%” – зазначив він. Згідно з даними, що він представив на засіданні, незабаром після посадки на Марс у листопаді 2018-го року апарат виробляв приблизно 5 кіловат-годин на сол, у той час як зараз ця цифра впала до 0.7 кіловат-годин на той самий період часу.

Хоча такий спад і було передбачено під час планування місії, зараз InSight провів на Марсі набагато довше запланованого строку, що складав 687 днів. Зважаючи на те, що в планах NASA використовувати апарат щонайменше до кінця 2022-го року для збору додаткових сейсмічних даних, нестача енергії стає проблемою.

Керівництво місії розраховувало, що їх врятують природні “очисні події”, під час яких частину пилу здуває вітром, але їх, на жаль, не відбулося. Через це довелося вдатися до більш винахідливих методів очищення: так, у лютому апарат спробував потрясти панелями:

Один із керівників місії поділився у Твіттері відео, де InSight намагається стряхнути пил зі своїх сонячних батарей.

Пізніше, наприкінці травня, науковці спробували посипати панелі піском за допомогою маніпулятора з надією, що коли дмухне вітер, пісок забере з собою прилиплі до нього частинки пилу у процесі, що називається сальтацією:

Спроба посипати панелі піском, щоб зчистити з нього пил, виявилася досить успішною та покращила роботу панелей. Credit: NASA/JPL Caltech

Це рішення виявилося вдалим: апарат отримав доступ до додаткових 30 ват-годин енергії щосолу. Спроби повторити процедуру мали змінний успіх: за словами Банердта, друга сальтація призвела лише до тимчасового підвищення ефективності панелей, але третя, що відбулася зовсім недавно, “трошки збільшила” продуктивність батарей.

Зараз Марс наближається до свого афелію – точки найбільшого віддалення від Сонця, що означає, що енергії в InSight буде ще менше. Через це команді місії, скоріш за все, доведеться відключити деякі системи – можливо, навіть сейсмометр, головний інструмент апарату. Датчики погоди та інструменти, що пов’язані з дослідженням магнітного поля Червоної планети, вже або відключені, або використовуються надзвичайно рідко.

Робот матиме перепочинок після афелію, але він буде недовгим: до квітня 2022-го пил на панелях, марсіанська погода та зміни у орбітальній геометрії планети знизять обсяг доступної енергії аж до “рівня виживання”, нижче за який робота апарату не є можливою.

“Якщо ми не доможемося серйозного підвищення продуктивності сонячних батарей, нам, швидше за все, доведеться закінчити місію приблизно у цей самий час наступного року” – підбив підсумки керівник місії.

Більше про InSight можна прочитати у відповідному розділі вебсайту NASA.

Джерело: SpaceNews.

35
Увійдіть, щоб читати ще 27 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Якісний HAL 9000
Вечность назад

Дуже дивно, як на мене, що інженери НАСА не спромоглися подбати про таку проблему. Адже при встановлені сонячних станцій підрядник-виконавець одразу пропонує систему очистки панелей. І це в земних умовах. Тож... Якось дивно. Але з огляду на те, що взагалі місія і так вже перевиконала свій часовий термін. То може так і треба...

Успішна Гвін Шотвелл
Вечность назад

В чате спросил, и тут спрошу. Почему на марсианских аппаратах нет никаких устройств для очистки панелей? Можно сдувать воздухом или дворники, как на авто. Это ведь продлило бы срок работы.

Кричущий Іншопланетянин
Вечность назад

Пыль налипшая на окна, сама не спадает, приходится жене шваброй гонять ее))) Так что складывая и раскладывая ни чего не добьешься. Это почти молекулярное притяжение. Сдувать компрессором: На машине и на 200км/ч она не отлетает. В самолетах на лопатках турбины приходится удалять в ручную. Только механика! Обычный домашний ершик через пружину (для смягчения) с удлинённой ручкой (грамм 300 веса), прицепить до боку ровера. Их манипуляторы довольно длинные и вращаются в трех плоскостях, неспеша по сантиметру достанут все. Если очищать хотя бы ближайшие, это будет половина мощности 2.5кВт, в отличии 0.7кВт сейчас.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.